Markalaşma = Farklılaşma – Marka Neden Önemli?

Markalaşma = Farklılaşma – Marka Neden Önemli?

Markalaşma = Farklılaşma Marka Neden Önemli?

Markanın modern anlamda kullanımı 19.yy. ortalarında büyükbaş hayvancılık yapanların sürülerinin karışmaması için damga yapmasıyla oluşmuş. Marka kavramı Amerika’da “burning their mark” yani “dağlayarak işaretlemek” anlamına gelmekteymiş. Markanın aslında ürünlerin karışmaması için ayrıştırıcı bir unsur olarak kullanıldığını görüyoruz. Peki marka neden bu kadar önemli?

Marka sizi rakiplerinizden ayıracak öne çıkaracak, hatırlanmanızı ve tanınmanızı sağlayacaktır. Marka ürüne değer katan bir öğedir. Markalaşma size imaj katacaktır. Burada bir diğer önemli unsur markalaşmada ürünün önemi ve sizi diğerlerinden ayıracak, farklı kılabilecek olmasıdır. Sembol, logo ve marka isminiz sizin ön gösteriminizmiş gibi düşünün. Bunlarla birlikte markanın zihinde oluşturduğu imaj, marka kişiliği ve hedef kitleniz gerçek gösteriminizdir. Markanız bunlarla bir bütün olarak değerlendirecek ve tüketici açısından güven duygusu sağlanırken marka kalıcılığı sağlayacaktır.

İyi ve akılda kalıcı bir isim bulmak. Bu gerçekten çok sancılı bir süreç olsa bile güzel bir isimle başlamak paha biçilemez olacaktır. Görsel kimlik oluşturulması marka açısından başarılı bir başlangıç sayılacaktır. Eğer görsel kimlikler tamamen kişisel zevkler üzerine oluşturulmuş olursa başarısız olma olasılığı yüksek olacaktır. Burada doğru kişilerle marka ve marka imajının oluşturulması çok önemlidir. Reklamın temel hedeflerinde marka farkındalığı sağlamak, markaya imaj katmak, rekabete girebilmesi, marka hakkındaki yanlış izlenimleri değiştirebilmek, markanın ve ürünlerinin tanınmasını arttırmak gibi birçok görevi vardır.